kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další
Výsledky vyhledávání

Investovat jen do jedné nebo do více nemovitostí?

Odesláno admin na 24 října, 2016
0

Diverzifikace je vlastně cesta, jak v podnikání nevsadit všechno na jediný produkt. A protože investování do nemovitostí je svým způsobem podnikání, tak i tady bychom se touto strategií měli řídit.

V praxi by se to dalo popsat tak, že zdaleka ne pro každého je vhodné mít v portfoliu pouze jednu nemovitost. Pokusím se vám vysvětlit proč a jak třeba rozložení portfolia může vypadat.

Proč nemít jen jednu nemovitost?

  • Pokud máte investiční nemovitost částečně nebo zcela financovanou hypotečním úvěrem a z nějakého důvodu vám buď odejde nájemník, nebo neplatí řádně nájem, tak přijdete o veškeré příjmy.
  • Když vlastníte jen jednu nemovitost, tak jste mnohem víc ovlivněni i lokálními výkyvy trhu.
  • Naskytne-li se nějaká tíživá situace a musíte nemovitost prodat, tak rázem přicházíte o všechny příjmy – bez ohledu na to, jak velkou část kupní ceny jste skutečně potřebovali na něco jiného.
  • Pokud se rozhodnete pustit do investování do nemovitostí ve velkém, tak je v téměř lepší vždy mít několik nemovitostí, protože tím výrazně snižujete rizika neúspěchu a leckdy zároveň zvyšujete měsíční příjem.

Jako ukázku bychom mohli použít jedno relativně malé portfolio našeho klienta.

Byt 2+kk v Praze – cena 2,2 mio – dobře se pronajímají a Praha je sázka na jistotu (ale je tu nižší výnos) – zároveň to může být jednou startovací byt pro děti

Dvě garáže v Praze – každá za zhruba 200tis. – skvělý poměr pořizovací ceny a výše nájemného, v podstatě bezúdržbový typ nemovitosti, díky katastrofálnímu nedostatku parkovacích míst v Praze se dají pronajmout za pár dní, v případě neplatiče je velmi jednoduché ho „vystěhovat“

Byt 2+1 v Příbrami – cena 1,2 mio – opět výborný poměr kupní a nájemní ceny, díky velikosti města je možné byt rychle pronajmout a díky blízkosti Prahy je byt v případě potřeby možné rychle navštívit.

Celkově je hodnota nemovitostí zhruba 3,8 milionu – téměř vše bylo pořízeno na hypotéku a tudíž bez nutnosti velkých vkladů z vlastních zdrojů. Měsíčně na nájmech přichází částka necelých 22 tisíc.

Jen pro zajímavost – pokud bychom v Praze koupili jeden byt za 3,8 milionu, tak by měsíčně na nájmu vynášel zhruba 15 tisíc.

A proč mít jen jednu nemovitost?

  • Je s tím mnohem méně práce.
  • Pokud nepotřebujete z nemovitosti měsíční příjem a máte spíš jako „důchodové“ pojištění, tak je to nejjednodušší řešení.
  • Někde začít musíte – uvidíte, třeba si pak koupíte i něco dalšího 🙂

A pokud si s investicemi do nemovitostí nevíte rady, nebo chcete třeba jen zpětnou vazbu na vaše plány, tak se nám klidně ozvěte.

zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Porovnejte nabídky