kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další
Výsledky vyhledávání

Kolik nových bytů potřebuje Praha?

Odesláno admin na 11 října, 2017
0

Jeden ze zásadních parametrů, který žene ceny nemovitostí v Praze nahoru, je nedostatek bytů. Jistě máte pravdu, pokud teď namítáte, že Praha je obestavěna novými bytovými domy skoro ze všech stran, ale je potřeba říci, že to je stejně málo.

Praha stejně jako většina velkých měst ve světě zažívá velký příliv nových obyvatel – odhaduje se, že jen do roku 2030 přijde do Prahy více než 160 tisíc nových obyvatel (tedy zhruba 13 tisíc ročně). K tomu připočítejte spousty lidí, kteří v do roku 2030 dorostou do věku, kdy budou chtít bydlet ve vlastním a jistě neposledním aspektem jsou vysokoškoláci, kterých v Praze každý rok přibývá zatímco kapacity kolejí zůstávají v podstatě beze změn.

Střízlivé odhady hovoří, že se tedy celkově jedná o zhruba 200 000 lidí, kteří budou potřebovat bydlení. Když budeme počítat, že v jednom bytě bydlí v průměru dva lidé, tak se jednoduchou matematikou dopočítáme, že potřebujeme ročně téměř 8 500 nových bytů. A byť se v Praze staví poměrně výrazně, tak takovýchto rozměrů jistě nedosahujeme. Zároveň zde existuje v aktuální době i jakýsi „dluh“ z minulosti, takže těch bytů by potřeba spíše 10 000.

Spousta lidí si myslí, že například zdražení hypoték povede ke snížení zájmu o nákup nového bydlení – ano jistě by to nějaký vliv mělo, ale ne nikterak zásadní, protože nárůst obyvatel lze omezit pouze velmi obtížně.

Téměř jedinou nadějí se tak jeví zjednodušení a zrychlení schvalovacích procesů nové výstavby a její dlouhodobé a systematické plánování.

zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Porovnejte nabídky