kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další
Výsledky vyhledávání

Nová pravidla pro hypotéky od 1.října 2018

Odesláno admin na 12 června, 2018
0

Na dnešní tiskové konferenci Česká národní banka oznámila tolik očekávané zpřísnění hypotečních úvěrů.

Nutno říci, že nakonec jsou pravidla mírnější než se očekávalo a dopad na trh s hypotékami by tedy měl být podstatně nižší.

ČNB nově zavádí dvě pravidla, která bude sledovat a hodnotit.

Prvním pravidlem je DTI. DTI je po poměr Vašeho čistého ročního platu a maximální ceny nemovitosti. Tento parametr byl nastaven na hranici 9. V praxi to znamená, že byste si měli půjčit maximálně devítinásobek svého čistého platu – u čistého měsíčního platu 30 tisíc Kč by horní hranice úvěrů měla být maximálně 3 240 000Kč.

Druhým pravidlem je pak DSTI. DSTI je poměr všech splátek úvěrů a Vašeho čistého platu. Tento parametr byl nastaven na hranici 45%. S platem 30 000 čistého by tedy Vaše splátky neměly být více než 12 000Kč. Pokud byste spláceli pouze hypotéku, tak byste se při splatnosti 30 let dostali na hypotéku zhruba na úrovni 3 080 000Kč.

Když bychom se na tato omezení podívali ve vztahu k loňskému roku, tak bychom zjistili, že tato omezení nesplňovalo zhruba 15% všech poskytnutých úvěrů. Zároveň ale ČNB umožňuje dát až v 5% případů výjimku a pravidla DTI a DSTI nedodržet. Dá se tedy očekávat, že dopad na trh by měl být zhruba 10%.

Co z toho plyne prakticky? Asi více než dříve si mladé páry budou brát hypotéky spolu (a ne každý zvlášť jak jsme byli zvyklý), více než dříve bude nutné předem konsolidovat své předešlé závazky a co možná nejvíce snížit jejich výši a nadále bude pokračovat trend, kdy lidé bez úspor ručí kromě kupované nemovitosti i nemovitostí rodičů.

Vše nakonec vypadá mnohem pozitivněji než se na první pohled zdálo a očekávalo.

zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Porovnejte nabídky