kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další
Výsledky vyhledávání

Zpřísnění hypoték? Není to tak horké, jak by se mohlo zdát

Odesláno admin na 17 dubna, 2018
0

Poslední dobou se v médiích objevila řada článků o tom, jak banky podstatně zpřísňují podmínky pro poskytování hypoték a jak je čím dál těžší na ně dosáhnout.

Ano řada bank skutečně na základě doporučení České národní banky sáhla ke zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů, ale buďte v klidu – není to zdaleka tak horké, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Celkově se zpřísnění týkají dvou hlavních kategorií.

Tou první je procento kupní (odhadní) ceny kolik Vám banka půjčí – to je ono tolik omýlané LTV, které ale už více jak rok má svá poměrně jasná pravidla – banka Vám půjčí maximálně 90% odhadní ceny. Jak víte, tak „obejít“ se to dá buď ručením dvěma nemovitostmi nebo kombinací hypotéky a například úvěru ze stavebního spoření.

Druhým omezením, které banky (a to ne všechny) začaly uplatňovat je „kolik procent vašeho měsíčního příjmu může jít na splátky úvěrů“. Tady jsou mezi bankami obrovské rozdíly – jsou banky, které chtějí aby Vaše splátky byly maximálně 50% příjmů a jsou banky, které jsou ochotné jít i na 80%. Má zkušenost posledních let je taková, že mnohem častěji zastaví klienty jejich vlastní svědomí a finanční plánování než nějaká omezení banky.

Takže ano – banky zpřísnily poskytování hypoték, ale v reálu se to dotklo jen opravdu malé skupinky žadatelů o úvěr.

zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Porovnejte nabídky