Že jsou byty v Praze drahé už ví dneska asi každý. Speciální kategorií mezi drahými byty jsou pak ty na Praze 1. V centru města dnes byty běžně 140 tisíc za metr a více – výjimkou už dnes nejsou ani byty, které se svou cenou blíží magické hranici 200 tisíc za metr.
Důvodů pro závratné ceny je několik. Tím historicky stálým je, že centrum Prahy v podstatě od středověku znamenalo jakousi exkluzivitu – proto zde dodnes stojí desítky šlechtických paláců, ke kterým se později začaly přidávat i domy bohatých měšťanů a ještě později podnikatelů a továrníků. Prostě kdo chtěl ve společnosti něco znamenat, tak musel bydlet v centru.
Tento historický vývoj byl trochu pokřiven v době komunismu, kdy byla většina zajímavých nemovitostí znárodněna a byli do nich nastěhováni lidé bez rozdílu majetkových poměrů. Ale téměř hned po první vlně restitucí a privatizací došlo k návratu do klasického stavu, kdy se opět centrum stalo výjimečným místem jen pro hrstku vyvolených a finančně dostatečně zaopatřených lidí.
Aspektem který je historicky novým, ale jeho vliv poslední dobou neustále stoupá, jsou krátkodobé pronájmy. A je v celku jedno na jaké webové službě jsou nabízeny. Spousta Čechů podlehla dojmu, že pokud si koupí byt v centru a budou v něm provozovat krátkodobé pronájmy, tak ohromně zbohatnou. Výsledkem toho je, že po malých bytech v centru je naprosto enormní poptávka a to žene ceny do smrtelných výšin. Nicméně to že se byty za tyto ceny nabízí, ještě zdaleka neznamená, že je to jejich reálná hodnota. Reálná hodnota je dána dlouhodobým trhem a je jen minimálně ovlivňována krátkodobými trendy (jako například krátkodobé pronájmy). Výsledkem je, že pokud si necháte udělat odhad ceny bytu v centru, tak se Vám velmi jednoduše může stát, že zjistíte, že reálná cena bytu je až o 30% nižší než za kolik je byt nabízen k prodeji.
Pokud ale stát přistoupí k regulaci krátkodobých pronájmů tak jak o tom teď mluví, tak se dá očekávat, že nás v brzké době čeká velmi zajímavý propad cen bytů v centru.