kliknutím aktivujete zoom
načítám...
Nenašli jsme žádné výsledky
otevřená mapa
Pohled Cestovní mapa Družice Hybridní Terén Moje lokace Celá obrazovka Předch další
Výsledky vyhledávání

Hypotéka na výstavbu domu

Odesláno admin na 8 června, 2021
0

Budeme stavět – tak nějak zní nadšená odpověď lidí, kteří se rozhodli, že si nechají dům postavit podle svých snů a představ, a že se nebudou přizpůsobovat tomu, jak někdo dům postavil před nimi. 

Jak je to ale s výstavbou z pohledu financování a co všechno za dokumenty budete potřebovat? 

Snad každá banka po Vás bude chtít při výstavbě domu dvě základní věci – projektovou dokumentaci a rozpočet stavby. Bez těchto dvou dokumentů je hypotéka na výstavbu v podstatě neřešitelná. Projekt říká, co na pozemku bude stát a rozpočet kolik to bude stát. Na základě těchto podkladů banka provede ocenění domu. 

Ocenění v tomto případě probíhá tak, že se určí cena současná (tedy nejčastěji cena stavebního pozemku) a dále cena budoucí (jaká bude hodnota pozemku a domu po dokončení výstavby). Právě na základě těchto ocenění se dozvíte, kolik Vám banka celkem je ochotná půjčit a také v kolika transakcích celou částku dostanete. 

Když už tedy máte ocenění a následně schválenou hypotéku, tak probíhá první čerpání. 

První čerpání je vždy podmíněno stavebním povolením (ohlášením prováděné stavby) – tyto dokumenty tedy nepotřebujete už ke schválení. 

Většina bank dnes umí čerpat takzvaně zálohově – v praxi je to tak, že Vám banka pošle nějaké stovky tisíc až miliony korun na účet a vy je investujete do stavby. Než budete chtít od banky odeslat další dávku peněz, tak je potřeba, aby se na stavbu přišel podívat odhadce a zkontroloval, že všechny prostředky šly skutečně do domu (a nekoupili jste si za ně třeba dovolenou nebo auto). 

Do pár měsíců od posledního čerpání úvěru je potřeba bance doložit souhlas s užíváním domu (kolaudaci). 

Na celou výstavbu je ve většině bank určen časový limit dvou let. 

Co může být pro někoho trochu překvapením, je že pokud máte hypotéku i na pozemek na kterém stavíte, tak na výstavbu domu si musíte půjčit u té samé banky. Chce to tedy vše promyslet hned na začátku, aby banka kterou jste si vybrali pro financování pozemku nabízela i vámi požadovaný typ financování výstavby. 

Specifický přístup si také zaslouží, pokud chcete stavět dřevostavbu nebo třeba mobilheim – tam jsou rozdíly mezi jednotlivými bankami doslova propastné, a tak se Vám klidně může stát, že co jedna banka nefinancuje, to druhá vítá s otevřenou náručí. 

Často vítanou zprávou pak je, že většina bank už nepožaduje k výstavbě dokládat účtenky a faktury, a tak pokud Vám s výstavbou umí pomoci například známí, nebo můžete něco sehnat „bez papírů“, tak to pro banku není problém. 

Výstavba domu je možná nejnáročnější typ hypotéky, co se týká výběru vhodné banky – správné nastavení rozhoduje o tom, zda můžete stavět lehce a rychle nebo jestli Vás čekají nemalé porodní bolesti. 

zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Porovnejte nabídky