Hypotéka na výstavbu domu

Budeme stavět – tak nějak zní nadšená odpověď lidí, kteří se rozhodli, že si nechají dům postavit podle svých snů a představ, a že se nebudou přizpůsobovat tomu, jak někdo dům postavil před nimi. 

Jak je to ale s výstavbou z pohledu financování a co všechno za dokumenty budete potřebovat? 

Snad každá banka po Vás bude chtít při výstavbě domu dvě základní věci – projektovou dokumentaci a rozpočet stavby. Bez těchto dvou dokumentů je hypotéka na výstavbu v podstatě neřešitelná. Projekt říká, co na pozemku bude stát a rozpočet kolik to bude stát. Na základě těchto podkladů banka provede ocenění domu. 

Ocenění v tomto případě probíhá tak, že se určí cena současná (tedy nejčastěji cena stavebního pozemku) a dále cena budoucí (jaká bude hodnota pozemku a domu po dokončení výstavby). Právě na základě těchto ocenění se dozvíte, kolik Vám banka celkem je ochotná půjčit a také v kolika transakcích celou částku dostanete. 

Když už tedy máte ocenění a následně schválenou hypotéku, tak probíhá první čerpání. 

První čerpání je vždy podmíněno stavebním povolením (ohlášením prováděné stavby) – tyto dokumenty tedy nepotřebujete už ke schválení. 

Většina bank dnes umí čerpat takzvaně zálohově – v praxi je to tak, že Vám banka pošle nějaké stovky tisíc až miliony korun na účet a vy je investujete do stavby. Než budete chtít od banky odeslat další dávku peněz, tak je potřeba, aby se na stavbu přišel podívat odhadce a zkontroloval, že všechny prostředky šly skutečně do domu (a nekoupili jste si za ně třeba dovolenou nebo auto). 

Do pár měsíců od posledního čerpání úvěru je potřeba bance doložit souhlas s užíváním domu (kolaudaci). 

Na celou výstavbu je ve většině bank určen časový limit dvou let. 

Co může být pro někoho trochu překvapením, je že pokud máte hypotéku i na pozemek na kterém stavíte, tak na výstavbu domu si musíte půjčit u té samé banky. Chce to tedy vše promyslet hned na začátku, aby banka kterou jste si vybrali pro financování pozemku nabízela i vámi požadovaný typ financování výstavby. 

Specifický přístup si také zaslouží, pokud chcete stavět dřevostavbu nebo třeba mobilheim – tam jsou rozdíly mezi jednotlivými bankami doslova propastné, a tak se Vám klidně může stát, že co jedna banka nefinancuje, to druhá vítá s otevřenou náručí. 

Často vítanou zprávou pak je, že většina bank už nepožaduje k výstavbě dokládat účtenky a faktury, a tak pokud Vám s výstavbou umí pomoci například známí, nebo můžete něco sehnat „bez papírů“, tak to pro banku není problém. 

Výstavba domu je možná nejnáročnější typ hypotéky, co se týká výběru vhodné banky – správné nastavení rozhoduje o tom, zda můžete stavět lehce a rychle nebo jestli Vás čekají nemalé porodní bolesti. 

Join The Discussion

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Compare listings

Compare