Nájmy v příštích letech budou stoupat – hodně

Podle aktuálních předpovědí by ceny nájmů v Praze a jiných velkých městech mohli v příštích 3 letech vzrůst až o 30%. Je to dobrá nebo špatná zpráva – no hodně záleží na které straně této pomyslné barikády jste.

Pokud jste majitel nemovitosti:

Tak to se radujete – budete vydělávat podstatně více. Zejména pokud jste investiční byt koupili v nedávné době, tak se mohlo zdát, že výnosy nebudou úplně vysoké – teď se ale karta obrací a i ti kdo kupovali byty s plánovaným výnosem kolem 3% by se bez potíží mohli dostat na 5-6%. Znovu se tedy potvrzuje, že investice do nemovitostí je jednou z nejjistějších a nejméně rizikových.

Pokud jste nájemník:

Promyslete jestli přeci jen nekoupit nějaký byt či dům. Zatímco splátka hypotéky je po dobu úvěru velmi podobná, tak nájmy jen rostou a teď nás velmi pravděpodobně čeká docela velký skok.

A jaké jsou důvody očekávaného nárůstu cen nájmů?

  • V Praze přibývá lidí a málo se staví – není tedy dost bytů a nízká konkurence žene ceny nahoru

  • Po změně pravidel pro poskytování hypoték se jejich dostupnost ještě sníží – více lidí tedy bude odkázáno na nájem

  • Snaha investorů vydělat ještě o něco více

  • Zatímco u hypotéky se kontrolují příjmy a výdaje, tak u nájmu to nikdo nedělá – na nájem jsou tedy odkázáni i lidé, kteří z libovolného důvodu nemají šanci hypotéku získat (byť nájem může být vyšší než splátka hypotéky na stejný byt)

  • Rostou platy a lidé jsou tak podvědomě ochotni dávat za nájmy vyšší částky než dříve

Do konce září je ještě relativně jednoduché hypotéku získat – pokud tedy uvažujete o vlastním bydlení, nebo investiční nemovitosti, tak teď je ideální čas.

Join The Discussion

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Compare listings

Compare