Největší chyby realitního investora

Rozhodli jste se, že se pustíte do investování do nemovitostí a nevíte kde začít? Nebo jste už slyšeli řadu dobrých rad a máte pocit, že všemu rozumíte? V tomto článku bych Vám chtěl přiblížit pár nejběžnějších chyb (a mnohdy také nejbolestivějších), které dělá řada začínajících investorů.

1) vybírají byt, tak aby se jim líbil – Většina lidí co se rozhodne investovat do nemovitostí už má nějak zajištěné vlastní bydlení a jejich příjmy jsou nadprůměrné a často jsou zvyklí i na vyšší standard. Zdaleka ne vždy ale nadstandardní byt v super lokalitě (co stojí i nadstandardní peníze) vydělá na nájmu odpovídající částku. Často průměrný (a klidně i panelákový) byt na okraji města bude mít o odst vyšší výnos než luxusní byt v centru. A to se nebavíme o tom, že pronajmout luxusní byt nějakou dobu může trvat, zatímco průměrný byt za průměrnou cenu pronajmete mnohem rychleji.

2) málo diverzifikují – Máte 10 milionů a chcete je investovat? Mnohem lépe uděláte, když koupíte více menších bytů než když koupíte 1 velký. Když Vám vypadne nájemník, tak v případě jednoho bytu přijdete o všechno. Když potřebujete nějaké peníze, tak v případě jednoho bytu musíte prodat vše. Pokud máte více bytů na více místech, tak tolik nejste ohroženi výkyvy trhu.

3) mají špatné smlouvy – Skvělá kupní a nájemní smlouva je základem úspěchu. Zapomeňte na vzory stažené z internetu – pokud chcete mít jistotu, tak potřebujete smlouvy, které jsou „neprůstřelné“ a nějaký neplatič se Vám nebude jen smát.

4) neznají správnou cenu – Kupujete pod cenou nebo předraženou nemovitost? Řada začínajících investorů na tuhle otázku nezná odpověď. Přitom pokud kupujete předraženou nemovitost, tak při následném prodeji nemusíte vydělat tolik (nebo můžete i prodělat). Stejně tak správně nastavená výše nájmu je základem pro dostatečný zisk v kombinaci s dostatečně velkou cílovou skupinou.

5) nemají strategii – Víte jestli kupujete byt na 5 nebo na 20 let? Hrozí, že v něm budete někdy bydlet? Máte představu jaký lze očekávat vývoj cen ve Vaší ideální lokalitě? V případě investování do nemovitostí musíte podobně jako hráč šachů přemýšlet mnoho tahů dopředu.

6) chtějí vybrat nemovitost hned – Někdy je lepší pár týdnů počkat na vhodnou nemovitost a vydělat o dost více, než za každou cenu utratit peníze hned teď.

Dobrý investor přemýšlí nejen o těchto věcech, ale i o hromadě dalších aspektů, které rozhodují o tom, zda Váš budoucí zisk bude 5% nebo 50%. A pokud si nejste jisti, že to zvládnete, tak my Vám s tím rádi pomůžeme – věřte, že cena za naše služby se Vám na výnosech mnohonásobně vrátí.

Join The Discussion

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Compare listings

Compare