V posledních týdnech přišly minimálně dvě banky (jedna z nich opravdu velká) na úplně novou taktiku, pokud jde o refinancování hypoték.
Situace je následující: u banky máte už pár let hypotéku, ta nemá sazbu nijak skvělou (protože to tak prostě před lety bylo) a tak se rozhodnete, že budete refinancovat. Protože nechcete věci dělat na poslední chvíli, tak si refinancování připravíte třeba půl roku dopředu – dostanete hezkou sazbu, prima podmínky a máte pocit, že jste pro svou budoucnost udělali to nejlepší.
Protože se blíží termín fixace, tak Vám Vaše stávající banka pošle nabídku nové sazby a to zhruba měsíc a půl dopředu. Dříve než Vám ji pošlou, si však zjistí, jestli už nemáte schválenou hypotéku jinde (jednak z bankovních registrů případně z katastru nemovitostí). Pokud novou hypotéku připravenou nemáte, tak následuje nabídka poměrně vysoké sazby (přes 2,1%) a banka sází na to, že nestihnete včas reagovat a prostě na Vás víc vydělají.
Pak ale také může nastat stav, že už novou hypotéku máte připravenou. V tom případě Vám Vaše stávající banka klidně pošle nesmyslně nízkou sazbu (tak nízkou, že ji v reálu vlastně ani neposkytují), protože vědí, že tu nabídku stejně nemůžete využít, protože by vám hrozila sankce za nečerpání hypotéky, kterou jste si před pár měsíci nechali schválit.
Napadá mne několik důvodů, proč se k této strategii banky rozhodli.
První
Banky obecně chtějí odradit klienty od refinancování a tímto se jim snaží dát najevo, že se to nevyplácí.
Druhý
Snaha přesvědčit klienta, aby se při příští příležitosti zase vrátil, protože „oni mu přece chtěli dát fakt super nabídku, ale on ji nevyužil“.
Třetí
Plán na vystrnadění hypotéčních a finančních poradců z tohoto segmentu, protože přece „kdo Vám takovou hloupost jako refinancování poradil“
A možná je taky pravda někde úplně jinde. Každopádně se od bank jedná o ne úplně hezký krok a klienti by na něj měli být připravení.